Anasayfa » Araç Haberleri » Avrupa otomobil pazarı Ağustos’ta yüzde 21 büyüdü

Avrupa otomobil pazarı Ağustos’ta yüzde 21 büyüdü

Avrupa otomobil pazarı, Ağustos ayında üst üste 13. kez büyümüştür. Ayrıca Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre, Ağustos ayında Avrupa Birliği’nde 787 bin 626 yeni otomobil tescil edilmiştir. Bu, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21’lik bir artışı temsil etmektedir.

Bu otomobil pazarında 2023 yılının ilk 8 ayında yüzde 4,3 büyüme kaydediliştir. Büyümede elektrikli otomobillerin önemli bir rolü olmuştur. Ağustos ayında elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı ilk kez yüzde 20’yi aşmıştır. Elektrikli otomobil satışları, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 118,1 yükselerek 165 bin 165’e ulaşmıştır.

Avrupa Otomobil Pazarı Ağustos Performansı

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre, Avrupa Birliği’nde ağustos ayında toplam 787 bin 626 yeni otomobil tescil edildi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %21’lik bir artışa denk geliyor. Ağustos ayında en fazla satış artışı kaydeden ülkeler arasında İspanya, İtalya ve Fransa yer aldı.

Elektrikli Otomobillerin Satışlarındaki Artışın Nedenleri:

Elektrikli otomobillerin satışlarındaki artışın birden fazla nedeni bulunuyor. Bunlardan biri, elektrikli otomobillerin fiyatlarının son yıllarda düşmesi olarak gösteriliyor. Bir diğeri ise elektrikli otomobillerin çevre dostu olması ve yakıt tasarrufu sağlaması olarak sıralanıyor.

AB Ülkelerinde En Çok Satılan Otomobiller:

AB ülkelerinde ağustos ayında en çok satılan otomobil markası Volkswagen oldu. Volkswagen’i Peugeot ve Toyota izledi. ayrıca en çok satılan otomobil modelleri arasında ise Peugeot 208, Fiat Panda ve Dacia Sandero yer aldı.

Türkiye otomobil pazarında en çok satan markalar ise sırasıyla Fiat, Renault ve Toyota olmuştur. Ayrıca en çok satan model ise Fiat Egea olmuştur.

Avrupa Otomobil Pazarının Geleceği:

Avrupa otomobil pazarının geleceği, elektrikli otomobillerin satışlarındaki artışa bağlı olarak gelişecektir. Ayrıca elektrikli otomobillerin fiyatlarının daha da düşmesi ve şarj istasyonlarının sayısının artması durumunda, elektrikli otomobillerin satışlarının artacağı tahmin edilmektedir.

Türkiye Otomobil Pazarında durum

Ağustos ayında Türkiye otomobil pazarında yüzde 2.52 azalma olmuştur. Böylece Türkiye bu sıralamada 6. sırada yer almıştır. Bu azalışın temel nedeni enflasyon ve yüksek faiz oranları olmuştur. Ayrıca Ağustos ayında Türkiye’de 56 bin 564 yeni otomobil tescil edilmiştir. Böylece geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.52’lik bir azalış olmuştur.

Türkiye otomobil pazarında 2023 yılının ilk 8 ayında yüzde 10.24 azalış kaydedilmiştir. Bu azalışta da enflasyon ve yüksek faiz oranları etkili olmuştur. İlk 8 ayda Türkiye’de 355 bin 471 yeni otomobil tescil edilmiştir. Bu, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,24’lük bir azalışı temsil etmektedir.

Diğer araç haberleri için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir