Anasayfa » Araç Haberleri » Bosch sesli asistanı direksiyona geçiriyor

Bosch sesli asistanı direksiyona geçiriyor

Otomobilin kokpitteki tuş karmaşasından dolayı farklı bir uygulama düşünüldü ve bu Bosch tarafından hayata geçirildi. Bosch sesli asistanı bir yolcu haline getiriyor.

Bosch teknolojisiyle farklı dilleri kullanması için aracın dış veri bağlantısına ihtiyacı yok. Türkçe de dil seçenekleri arasında yer alıyor. “Casey”, “Linda” veya “Michael”: Sesli asistanın adını da sürücü koyuyor.

Otonom sürüş teknolojilerinin yanı sıra araç içi teknolojilerinde de her yıl önemli projeler ortaya koyan şirket CES 2018‘de “sadeleşme” felsefesi üzerine kullanıcılarla buluşuyor. “Araç içerisindeki teknoloji ne kadar çeşitli olursa kullanımı o kadar kolay olmalı” diyen Bosch’un buradaki en büyük yardımcısı yapay zeka olacak.

Halihazırda evlerimize giren sesli asistanları direksiyona geçiren şirket, sürücülerin dikkat dağınıklığı yaşamaması için bu sistemi oluşturduğunun altını çiziyor. “Casey” adı telaffuz edildiğinde otomobillerin içerisinde aktif hale gelen asistan sürüşü daha güvenli ve rahat hale getirmekle görevli.

Çevrimdışıyken bile her bir kelimeye cevap verebiliyor

Geliştirilen yeni altyapı sayesinde artık belirli sözcükler içeren komutlar dışına çıkabilir hale getirilen asistandaki ses tanıma sistemi doğal tümce yapılarını, hatta şive ve aksanları bile algılıyor ve bunu dünyada 30’dan fazla ülkede yapıyor.

Yetenekli dilbilimci Casey için İngilizce yalnızca İngilizceden ibaret değil; İngiliz İngilizcesi, Amerikan İngilizcesi, Yeni Zelanda veya Avusturalya şiveleriyle konuşabiliyor.

Sesli kontrolün geliştirilmesinde on yılı aşkın bir süre çalışan asistan öğrenebilir yapısı sayesinde sürekli etrafını gözlemlediğini ve kendini geliştirdiğini de belirtmekte fayda var. Örneğin, eğer siz “Mehmet” isimli bir arkadaşınızı aramak isterseniz, sistem cevap vermeden önce otomatik olarak sürücünün o anki konumunu, saati ve durumunu gözden geçiriyor.

Hemen ardından “Sabah ofise giderken aramak istediği Mehmet büyük olasılıkla iş arkadaşı Mehmet’tir” diye düşünen Casey emin olmak için; “Rehberde Mehmet isimli beş kişi buldum. Mehmet Öztürk’ü mü aramak istiyorsun?” diye soruyor.

Bir başka özellikte ise; Örneğin Türkiye’deyken sürücü destinasyon adreslerini ayarlarda manuel bir değişiklik yapmaya gerek olmadan Türkçe olarak girebiliyor. Örnek: “Beni Mehmet Öztürk, Beni Taksim Meydanı’na götür.” Casey otomatik olarak destinasyonu anlıyor ve Taksim Meydanı’na giden rotayı hesaplıyor

Bosch ses tanıma sistemi toplam 44 kadın ve 9 erkek sesiyle 30 farklı dili anlıyor ve konuşabiliyor. Sürücü tanımladığı ismi söyleyerek asistanı aktif hale getirebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir