Anasayfa » Araç Haberleri » İkinci el otomobil fiyatları daha aşağı düşmez

İkinci el otomobil fiyatları daha aşağı düşmez

İkinci el otomobil fiyatları

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ikinci el otomobil fiyatları hakkında daha fazla düşmeyeceğini belirtmiştir. Ertemel, “Fiyatlar noktasında halk deyimi ile ‘dibin dibi’ olarak tanımlanan en düşük seviyeye ulaşıldığını düşünüyoruz” dedi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, konu ile ilgili Milliyet’e açıklamada bulunmuştur. Açıklamada, geçmişte piyasada yaşanan olumsuzlukların fiyatları artırdığını belirtmiştir. Ancak Ticaret Bakanlığının piyasa düzenini tekrar sağlama amacıyla önemli adımlar attığını ve piyasanın regüle edildiğini belirtmiştir.

İkinci el otomobil fiyatları dibin dibini gördü

Bu düzenlemeler sonucunda sıfır otomobillerde yüzde 15 ile yüzde 20 arasında indirimler yapıldığını belirtmiştir. Ertemel, bu indirimlerin ikinci el otomobillere de yansımıştır. Sıfır ve ikinci el araç fiyatları arasındaki makasın uygun bir seviyeye geldiğini ifade etmiştir. Artık fahiş fiyatlandırmanın ortadan kalktığını da belirtmiştir. Gerçek fiyatlar üzerinden yüzde 10-15 civarında indirim sağlandığını da belirtmiştir. Örneğin, geçmişte 1 milyon TL olan otomobillerin fiyatları düşmüştür. Bu düşüşle bugün 850 ila 900 bin TL arasında alıcı bulduğunu dile getirmiştir.

Ancak, krediye erişimdeki zorluklar ve mevduat oranları nedeniyle tüketici talebinde bir düşüş yaşanmaktadır. Ertemel, krediye daha kolay erişimin piyasayı canlandıracağına inandıklarını ve bu sürecin 2024’ün ilk çeyreğinde başlayabileceğini ifade etti. Ayrıca, otomobil almak isteyenlerin piyasayı takip ederek en uygun fiyatları değerlendirebileceğini sözlerine ekledi.

2024 yılında fiyatların artar

Ertemel, ikinci el otomobil fiyatlarının artık daha fazla düşmeyeceğini belirtmiştir. Çin menşeli markaların Türkiye pazarına girmesi ve elektrikli otomobillerdeki rekabetin artması gibi faktörlerin otomobil fiyatlarını doğrudan etkilediğini ve 2024 yılında fiyatların yukarı yönlü hareketlenebileceğini vurguladı.

Diğer araç haberleri için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir