Anasayfa » Araç Haberleri » Araç satışları Nisan ayında düştü

Araç satışları Nisan ayında düştü

İkinci el otomobil fiyatları

Araç satışları, özellikle otomobil ve hafif ticari araç pazarında, 2024 yılının Nisan ayında önemli bir düşüş yaşandı. Bu haberimizde, Nisan ayı araç satışlarındaki gerilemenin nedenlerini, pazar analizini ve önümüzdeki döneme dair beklentileri ele alacağız.

Araç Satışlarında Nisan Ayındaki Düşüş

Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde azalmıştır. İşte konu ile ilgili detaylar:

Toplam Düşüş Oranları

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı %22,3 azaldı.

Otomobil pazarı %20,61 düşüş gösterdi.

Hafif ticari araç pazarı ise %28,6 oranında azaldı.

Yıllık Karşılaştırma

2024 yılı Ocak-Nisan döneminde toplam araç pazarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,3 artmıştır. Ayrıca otomobil satışları yüzde 16,62 artış göstermiştir. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 5,2 azalmıştır.

Ticaride Düşüş Daha Fazla

Nisan Ayı Karşılaştırması

2024 yılı Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2023 yılına göre %22,3 azalmıştır. Ayrıca otomobil satışları yüzde 20.61 düşüş göstermiştir. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 28,6 düşüş göstermiştir.

10 Yıllık Ortalama

10 yıllık Nisan ayı ortalama satışlara göre, otomobil pazarında yüzde 20.7 artış yaşanmıştır. Ayrıca hafif ticari araç pazarında ise yüzde 0.3 artış yaşanmıştır.

Pazar Analizi ve Tercihler

Gövde Tipleri

En çok tercih edilen gövde tipi SUV otomobiller oldu, %54,1 pay ile. SUV’leri Sedan ve H/B otomobiller takip etti.

Yakıt Türleri

Benzinli otomobiller pazarda %65,4’lük bir pay aldı. Hibrit ve Dizel otomobiller sırasıyla %14,9 ve %11,1 paya sahipti. Elektrikli otomobil satışları ise %7,8 paya ulaştı.

Beklentiler ve Değerlendirme

Mayıs ayının sektör için kritik olduğunu düşünen sektör yetkililerinden Ali Haydar Bozkurt’a göre, Nisan ayındaki düşüşün altında ÖTV muaf araç satışlarının yüksek oranda etkili olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Bozkurt’a göre, Mayıs ayı, 2024’ün seyrini belirleyecek önemli bir ay olacak.

Nisan ayında yaşanan araç satışlarındaki düşüş, sektördeki aktörler için önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca özellikle ÖTV muafiyetlerinin etkisi ve beklenen talep patlaması, önümüzdeki dönemde sektörün nasıl bir seyir izleyeceğini belirleyecek önemli faktörler arasında yer alıyor.

Diğer araç haberleri için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir