Anasayfa » Araç Haberleri » Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobiller ve fiyatları

Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobiller ve fiyatları

Tesla

Elektrikli otomobillerin hızla yaygınlaşması, Avrupa’da yeni otomobil satışlarının yüzde 13,4’ünden fazlasının bataryalı araçlardan oluştuğu bir gerçek haline geldi. Tesla Model Y, 2021 yılı mart ayında Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobil olurken, listenin geri kalanında hangi araçların yer aldığı merak ediliyor. Bu makalede, Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobillerin fiyatlarına ve özelliklerine dair ayrıntılı bilgi verilecektir.

En çok satan elektrikli otomobiller

Elektrikli otomobiller, çevre dostu ve düşük maliyetli bir ulaşım seçeneği olarak giderek daha fazla popüler hale geliyor. Avrupa’da elektrikli otomobillerin satışı son birkaç yılda hızla artmıştır. 2021 yılı ilk çeyreği itibariyle, bataryalı araçlar yeni otomobil satışlarının yüzde 13,4’ünden fazlasını oluşturuyor.

1. Tesla Model Y

Tesla Model Y, 2021 yılı mart ayında Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobil olmuştur. Bu araç, şık tasarımı, yüksek performansı ve geniş iç hacmi ile birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Model Y, 5 kişilik ve 854 litrelik bagaj hacmi ile geniş bir aile için ideal bir seçimdir.

Model Y, 15 inç dokunmatik ekranı, medya, navigasyon ve kabin kontrolleri gibi özellikleriyle sürülebilir bir akıllı telefona benzetilmektedir. Batarya boyutu ve modeline bağlı olarak menzil 455-533 km arasında değişmektedir.

2. Tesla Model 3

Tesla Model 3, minimalist tasarımı, tek dokunuşla kontrol edilebilen dev ekranı ve yüksek performansı ile birçok kişinin gözdesi haline gelmiştir. Model 3’ün batarya boyutu ve modeline bağlı olarak menzili 491-601 km arasında değişmektedir.

3. Volkswagen ID.3

Volkswagen ID.3, yeni nesil elektrikli otomobil ailesinin ilk üyesidir ve Volkswagen’in Golf modelinin yerini almıştır. ID.3, geniş ve iyi donanımlı bir aile hatchback’i olarak piyasaya sürülmüştür. Direksiyona geçtiğinizde, temiz ve yüksek teknolojili bir iç mekanla karşılaşırsınız. Ancak fiziksel düğmelerin olmaması ve işletim sistemindeki sorunlar, aracın alıcılara hitap etmesini zorlaştırmıştır.

ID.3’ün batarya boyutu ve modeline bağlı olarak menzili 418-546 km arasında değişmektedir. Aracın 385 litrelik bagaj hacmi bulunmaktadır. ID.3, Volkswagen’in elektrikli otomobilleri için yeni bir platform olan MEB platformu üzerinde inşa edilmiştir. Bu platform, elektrikli araçlar için optimize edilmiş bir yapıya sahip olup, daha yüksek verimlilik, daha düşük maliyetler ve daha iyi sürüş özellikleri sağlar.

4. Volkswagen ID.4

Volkswagen ID.4, popüler bir aile otomobili haline gelmiş akıllı ve konforlu bir crossover modeldir. ID.3 ile aynı dingil mesafesini paylaşmasına rağmen, ID.4 çok daha geniş bir iç hacme sahiptir ve 543 litrelik bagaj hacmi avantajına sahiptir. ID.4, 52 ve 77 kWh kapasiteli batarya varyantlarına sahiptir ve arkadan ve dört çeker sürüş seçenekleri mevcuttur.

ID.4’ün menzili 353-525 km arasında değişmektedir. Alman otomotiv devi, bu aracın iç ekranındaki işletim sisteminde yaşadığı aksaklıkları güncellemelerle gidermiştir. ID.4 GTX adında bir spor modeli de bulunmaktadır. ID.4, 125 kW’a kadar maksimum şarj hızı sunar.

5. Dacia Spring

Dacia Spring, Rumen Dacia’nın ilk yüzde 100 elektrikli otomobilidir ve Avrupa’nın en ucuz elektrikli araçlarından biridir. Mart 2020’de sadece soldan direksiyonlu olarak piyasaya sürülen beş kapılı şehir otomobili, tek bir şarjla 200 km’den fazla gidebilir.

Dacia Spring’in 26,8 kWh bataryası ve küçük boyutları, şehir için idealdir. 290 litrelik bagaj kapasitesi ile sınıfında ön sıralarda yer almaktadır. Ancak yeni araçların güvenliği hakkında bilgi paylaşımı yapan EuroNCAP çarpışma testlerinde sadece bir yıldız alabilmiştir.

Bu nedenle, araç, güvenlik açısından diğer modellere göre daha az tercih edilebilir olabilir. Bununla birlikte, Dacia Spring, düşük fiyatı, 230 km’ye kadar menzili ve şehir için ideal boyutlarıyla birçok insan için cazip bir seçenek olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir