Anasayfa » Araç Haberleri » Elektrikli Skoda’nın ismi Enyaq oldu

Elektrikli Skoda’nın ismi Enyaq oldu

Skoda Enyaq

Skoda markasının elektrikli olarak hayata geçireceği SUV modelinin ismi belli oldu. Çek üretici firması Skoda markasının yakın bir zamanda tanıtılacak olan elektrikli SUV modelinin adı İrlanda kökenli Skoda Enyaq olarak açılandı.

Skoda markasının içten yanmalı motorunun yer aldığı SUV modellere ise Kuzey Kanada ve Göröland’da hayatını idame ettiren Eskimo’ların dilinden türetilen bir isim verilmişti. Skoda’nın ilk yüzde 100 elektrikli SUV otomobili yakında tanıtılacak. Bu modelin adındaki ‘E’ harfinin elektromobiliyeti temsil ettiği, ‘Q’ harfinin ise Skoda markasının SUV ailesini ön plana çıkardığı belirtildi. Ayrıca Enyaq İrlanda’lı bir isim olan ‘enya’dan türetildiği ve ‘hayat kaynağı’ anlamına geldiği belirtiliyor.

Diğer SUV modellerin ismi Eskimo dilinden türemişti

Skoda markasının diğer SUV modellerinden Kodiaq, Karog ve Kamiq modellerinin isimleri de Kuzey Kanada ve Grönland’da yaşamını sürdüren Eskimo’ların dilinden türetildiği biliniyor. 2025 yılına kadar Skoda markasının yüzde 100 elektrikli otomobillerin Skoda Enyaq ve şarjlı hibrit modellerin satışlarında yüzde 25 oranında bir paya sahip olması planlanıyor.

Elektrikli şehir otomobili Citigo e, Octavia ve Superb modellerinin plug-in hibrit versiyonları ile birlikte iV alt markasının bir üyesi olmaya hazırlanan elektrikli modeli Skoda Enyaq otomobil Volkswagen Grubu’nun MEB platformunu temel alan ilk Skoda modeli olacak.

Volkswagen markasının ID.4 modeli ile aynı güce sahip olması tahmin edilen otomobilin, 302 beygir güç üreten iki elektrik motoru, üç farklı lityum iyon batarya seçeneği ve 500 km’ye kadar sürüş mesafesi ile sunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir