Anasayfa » Araç Haberleri » TM 480i görücüye çıktı

TM 480i görücüye çıktı

Türkiye’de üretilen elektrikli yerli otomobil olan TM 480i ilk kez İstanbul’da bir fuarda görücüye çıktı. TM 480i otomobilin motor gücü 150 kw, beygir gücü karşılığı ise 203 beygir. TM 480i otomobil için üzerim aşamasına kadar geçen süreçte toplam 6,5 milyon dolar para harcandığı belirtildi. TM 480i otomobil 100 kilometrede yaklaşık 10 liralık elektrik harcıyor. Otomobilin fiyatı ise 200 bin lira olarak açıklandı.

İstanbul’da bir fuarda ilk kez görücüye çıkan dış dizaynı, motoru, içi, her şeyi yerli olan elektrikli otomobil işlemler yapılırsa kısa sürede satışa sunulabilecek. Yerli otomobil üreticisi Dr. Gürsel Güzel, yaptıkları yerli otomobili ilk defa görücüye çıkardıklarını belirterek şunları söyledi:

“İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait.

Motor gücü 150 kw, beygir gücü karşılığı 203 beygir. 5 yıl içinde 6.5 milyon dolar AR-GE harcaması oldu. 6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir